Meletli -- Mesudiye Tanıtım ve Haber portalı --
 
vAna Sayfa v Forum   v  Ziyaretci Defteri    v İletişim
 
 
 

....::: Ana Manü :::....
v Ana Sayfa
v Forum Sayfamız
v Mesudiye Haberleri
v Tarihçe
v Mesudiye
v Köyler
v Coğrafi Yapı
v Deyimler ve Atasözleri
v Resim Galerisi
v Önemli Telefonlar
v Link Bankası
 
....::: Kültür :::....
v Arkeolojik Değerler
v Kaleler
v Kaya Mezarları
v Camiler
v Kiliseler
v Mesudiye Evleri
v Şenliklerimiz
v Mahalli Kıyafetler
v Efsaneler
v Folklörümüz
v Halk İnançları
v Çeşmeler
 
....::: Ordu'da Hava :::....

Üzerine Tıklayın

 
....::: Arşiv :::....
pa paz sa ça cu cum
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
....:::: İçerik ::::....
 
 

YEŞİLCE BELEDİYESİ

image

        Yeşilce belediyesi, 1950 yılında alınan danıştay kararı ile kurulmuştur. Belediyenin kuruluş tarihinde beldenin nüfusu 2000`in üzerindedir.

       1 Aralık 1959 tarihli bakanlar kurulu kararıyla Yeşilce bucak merkezi haline getirilmiştir. Yeşilce bucağına; Beyağaç, Yevelli, Gülpınar, Celal, Armutkolu, Yağmurlar, Sarıyayla ve Konacık köyleri bağlanmıştır. Konacık dışında bu köyler halen Yeşilceye bağlı bulunmaktadır.

       Yeşilce uzun süre Şebinkarahisar`a bağlı bir köy olarak kalmıştır. 1805`de Şebinkarahisar`a bağlılığı kalkarak Trabzon iline bağlanan Yeşilce 1871 yılında ise Sivas`a bağlanmıştır. Pazar yeri olarak kullanılan Mesudiye ilçe olduktan sonra Yeşilce Mesudiye`ye bağlanmıştır.

        Yeşilce`nin hangi tarihte kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir ancak 1500`lü yıllarda buraya gelen üç kardeş tarafından kurulduğu söylenmektedir. Bu üç kardeş eski caminin bulunduğu yere gelerek o zaman orman içinde bir alan olan bu yeri, yerleşme alanı olarak seçmişlerdir. Hasan, Mehmet Çavuş ve Kara Ahmet adındaki bu üç kardeş köyün kurucuları sayılmaktadır. Bu kişilerin isimlerini taşıyan yerler günümüzde de vardır.

       Bu üç kardeşin dışında Yeşilce`ye sonradan Celal Köyünden Celaloğulları, Tokat`tan Ağcaoğulları, Ulubey`den Cenikoğulları, Çavdar Köyünden Çavdarlıgil ve Zara`dan Abazaoğulları gelerek yerleşmişlerdir.

      Türkler`in Yeşilce bölgesine yerleşmesinden önce bölgede Rumlar, Ermeniler yerleşik durumdadır. Bunlardan kalma kalıntılar halâ varlığını korumaktadır. "Kilise Boğazı" ve "Kilise" bunlardan bazılarıdır. Daha önce yaşamış ve tarihi henüz belirlenememiş Uygarlık kalıntılarına da rastlanmaktadır. Bunlardan Konacık Kaya Mezarları, Kale Köyü Kalesi, Sarayderesi ve Eğircesudaki Saraycık, insanlar tarafından işlendiği söylenen Sofukırık mağarası ve Çataloluk yöresindeki Delik-taş bunlar arasındadır.

 Yeşilce Belediye Başkanı

Yekta AYDIN 

                                                       

    1950 Yılında Yeşilce’de doğdu. ilköğrenimini Yeşilce'de, Ortaokulu Mesudiye'de tamamladıktan sonra; Perşembe İlköğretmen Okulunu bitirdi. 1970 yılında Aybastı Bağmalık ilkokulunda göreve başladı. daha sonrada sırasıyla Yeşilce/Yeşilyurt mahallesi ve Bayırköy ilköğretim okullarında görev yaptı. 1972 yılında Er Öğretmen olarak askerlik görevini tamamlayan Yekta AYDIN 1973 yılında İkbal Hanımla evlendi. bu evlilikten Özgür Evren ve Ümit Sezgin isimlerinde iki çocukları oldu.

     1977 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Programını Bitirerek Mesudiye Lisesine atandı. Burada Lise Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerini de yaptı. 1984 yılında İstanbul Yeni Levent Lisesi Müdür Yardımcılığı'na 1993 te Çağlayan Lisesi Müdürlüğü'ne atandı.

     1994 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirerek lisansını tamamladı. Otuz yıllık eğitim hizmetinden sonra 2000 yılında emekli oldu. 2003 yılına kadar Özel Yıldız Kolejinde Müdürlük, İstanbul'da çeşitli derneklerde yöneticilik yaptı. Uzun süre futbol ve voleybol oynadı. Bağlama çalmayı Öğretmen okulunda öğrendi.

     28 Mart 2004 yerel seçimlerine katılarak Yeşilce Belediye Başkanlığına seçildi. Halen bu görevi yürütme olan Yekta AYDIN'ın "GÜL DALI" adlı ilk şiir kitabı yayınlandı.


email Arkadaşınızın maili | print Yazıcı versionu |

small font medium font large font

 
....::: Belediyeler :::....
v Mesudiye
v Yeşilce
v Topçam
v Üçyol
 
....::: Turizm :::....

 
....::: Anket :::....
 
çok iyi
iyi
orta
kötü
yorumsuz
 
....::: Son Konular :::....

 
....::: Saat - Takvim :::....

 
 

 

Copyright © 2006-2007 Meletli web

Bu site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğü ile çözümlenir. 

Tasarım 'Erkan ÇAKMAKCI'