Meletli -- Mesudiye Tanıtım ve Haber portalı --
 
vAna Sayfa v Forum   v  Ziyaretci Defteri    v İletişim
 
 
 

....::: Ana Manü :::....
v Ana Sayfa
v Forum Sayfamız
v Mesudiye Haberleri
v Tarihçe
v Mesudiye
v Köyler
v Coğrafi Yapı
v Deyimler ve Atasözleri
v Resim Galerisi
v Önemli Telefonlar
v Link Bankası
 
....::: Kültür :::....
v Arkeolojik Değerler
v Kaleler
v Kaya Mezarları
v Camiler
v Kiliseler
v Mesudiye Evleri
v Şenliklerimiz
v Mahalli Kıyafetler
v Efsaneler
v Folklörümüz
v Halk İnançları
v Çeşmeler
 
....::: Ordu'da Hava :::....

Üzerine Tıklayın

 
....::: Arşiv :::....
pa paz sa ça cu cum
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
....:::: İçerik ::::....
 
 

DOĞAL ve TARİHİ GÜZELLİKLERİ,TURİZM

image

A. Doğal  Güzellikleri:

    İlçemizin zengin tarihi mirası, flora-faunası,av ve yaban hayatı , eşsiz güzellikteki yaylaları,ormanlık alanları ilçemizin  önemli zenginliklerindendir. İlçemizin doğal güzellikleri denildiğinde ilk akla gelenler şunlardır; çam ormanları ile yaylaların bol olduğu ilçemizde Iğdır Ormanları;doğal manzaraları, dinlenme ve piknik alanları ile fevkalade bir yerdir. Bu ormanların içerisindeki yaylalar ve akarsular doyulmaz manzaralarla doludur. Yine, Tekneci Yaylası, Cüle Yaylası, Eriçok Tepesi, ZileYaylası, Keyfalan Yaylası, Çukuralan Yaylası, Kızılağaç Yaylası gibi yaylalarımız görenleri adeta büyülemektedir.

 B. Tarihi Güzellikleri:

    Mesudiye ilçesi çok eski bir yerleşim yeridir. Türkiye'nin ve Ordu'nun en eski ilçelerinden biridir. Bu yörede yaşayanlar zengin izler bırakmışlardır. İlçemizdeki tarihi güzelliklerden bazıları şunlardır;Yeşilçit köyünde Meletios Kalesi ,Topçam yaylalarında Şaphane-Meryem Ana Kilisesi ve Muzadere Kilisesi, Kale Köyünde Kaleköy Kalesi,Mezar Taşı,Deliklitaş mevkisinde Antik Kaya Mezarları,Konacık Köyünde Konacık Kaya Mezarları, ilçe merkezinin 18 km doğusunda Arıkmusa Yerleşmesi, Karacaören Köyü  Hasan Argası mevkiinde Sulu Mağara,Alan köyünde Kale Mezarları,ilçe merkezinde 80 yıllık tarihi Hükümet Konağı ve tarihi Kilise Binası ilçemizin tarihi ve arkeolojik  zenginliklerinden sadece bir kaçıdır. 

C. Turizm Potansiyeli:

     Son yıllarda tartışılan alternatif turizm için, Mesudiye'nin yaylaları ve Melet Irmağı vadisi önemli alternatifler sunmaktadır. İklim koşulları nedeni ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde uygulanan turizm çalışmalarının Karadeniz bölgesinde uygulanması zordur. Ayrıca,turizm yatırım ve işletme belgeli konaklama tesisi sayısı 6 olan Ordu ilinde,toplu turizm (sert turizm) anlayışıyla yapılacak turizm çalışmaları verimli ve akılcı olmayacaktır. Bu nedenle,Mesudiye'de yapılacak turizm çalışmaları yeşil turizm (yumuşak turizm) kavramına dayalı olacaktır.

 1-Toplu Turizm:

Bu tür turizm anlayışında olan yatırımcı, en kısa zamanda en çok kar elde edebilmek için çalışır. Bölgeye gelecek turistlerin hızlıca ve en kısa yoldan gelmelerini sağlamak için,hava limanlarının ,otoyollarının,hızlı ulaşım araçlarının kullanılması esas alınır. Bunu sağlamak için çevreye saygısız  ve saldırgandır. Bu tür  "sert turizm" anlayışı genelde Karadeniz bölgesi özellikle Mesudiye ilçemiz açısından uygulanması düşünülemez. O zaman yeni bir turizm anlayışı aramak gerekir. Bu da yeşil  turizmdir. 

2-Yeşil Turizm:

Ortak değerleri paylaşan,duruma göre çabuk karar değiştirebilen,geleneklere ve çevreye saygılı,ev çıkarlarını özel çıkarların üstünde tutan,küçük gruplara hitabeden turizm biçimine yeşil turizm denir. Bu yumuşak turizm anlayışındaki turist, ormanda, yaylada, dağda, göl, ırmak veya deniz kenarında yürüyerek; bitkileri,hayvanları,insanları ve o bölgedeki her şeyi inceler. Bu geziyi yaparken bisiklet, binek hayvanı, traktör römorku veya kamyon gibi en yavaş ulaşım araçlarını kullanır veya yürür. Grup arkadaşları ve yöre insanları arasında yeni ve uzun süreli dostluklar kurar. Gezi , eğlence ve dinlenmenin yanında, doğa sporlarına da önem verir.

Mesudiye'nin kültürel ve doğal özellikleri göz önüne alınırsa yeşil turizm anlayışına en uygun yerlerden biri olduğu ve bu özelliği ile Karadeniz yöresinde hızlıca ve kolayca taban bulacağı anlaşılmaktadır. Mesudiye,  Yeşilce ve Topçam'daki konaklama ve sosyal tesisleri ile turistlerin değer ve sosyal ihtiyaçları karşılanabilecektir.

 3. Ulaşım ve Konaklama:

Mesudiye ve bölgesinde Keyfalan Turizm Merkezi,Topçam ve Yeşilce Yaylaları Turizm Merkezi,Çambaşı Turizm Merkezi bulunmaktadır. İstanbul'dan ve Ankara'dan otobüs işletmeleriyle Mesudiye'ye ulaşılabilir. Ankara-Çorum-Tokat-Mesudiye yolu 640 km ve asfalttır. Bu yol boyunca Çorum Alacahöyük,Amasya Kaya Mezarları,Tokat Ballıca Mağarası, Reşadiye Kaplıcaları,Koyulhisar Eğriçimen Yaylası ve Iğdır Ormanları gezilebilir. Ordu-Ulubey-Gürgentepe-Gölköy-Mesudiye yolu asfalt ve 120 km.dir. bu yol boyunca da Gölköy Konak ve Gök Gölü ile Ulu Göl görülebilir. Ordu-Çambaşı Turizm Merkezi- Kızılağaç Yaylası-Yeşilce Beldesi-Mesudiye yolunun, Ordu-Çambaşı bölümü asfalt, diğer bölümü stabilizedir. Bu yol boyunca da çok sayıda yayla ve orman içi alan gezilebilir.

            Mesudiye,Yeşilce,Topçam ve Çambaşında otel ve lokanta vardır. Keyfalan yaylasında Orman İşletmesine  ait tesis bulunmaktadır. Kapatılan okul binaları kampçılar ve izciler için barınma yeri olarak kullanılabilir.  

4. Yeşil Turizm Potansiyeli:

-         Delta Kanat,Yamaç Paraşütü ve Balon; Eriçok, Yağlıtepe, Göndeliç, Kabaktepe zirvelerinde kanat ve yamaç paraşütü sporları yapılabilir. 30.06.1998 de Eriçok zirvesinde,Topçam Beldesinde ve Kıyıyurt yaylasına ya maç paraşütü ile iki uçuş gerçekleştirilmiştir.

-         Dağcılık;bölgemizdeki dağlarda kaya tırmanışına uygun yer olmasına karşın, Eriçok Tepesinin dağcıların ilgisini çektiği bilinmektedir.

-         Olta ve Serpme Balıkçılığı;Zile yaylasındaki İnce Deresi üzerinde bulunan gölette ve Melet Irmağında olta ve serpme ile balık avlanabilir. Melet ırmağında pullu ve bıyıklı olmak üzere iki tür sazan, Müzadere ve Şıh derelerinde alabalık bulunmaktadır.

-         Tarihi Kalıntılar ve Yapılar:Arıkmusa Köyünde tarihi yapılar mezarlar ve yer altı geçitleri vardır. Mesudiye ve Topçam'daki kiliseler sağlamdır. İç süslemeleri yok olmuş ve çatıları yıkılmış olan Mesudiye, Şap dere ve Müzadere kiliseleri onarılarak çeşitli,amaçlarda kullanılabilir. İlçe merkezindeki tarihi Hükümet Konağı Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Tamamen sağlam olan bina 1998 yılına kadar kaymakamlık binası olarak kullanıldıktan sonra,Kültür  Bakanlığı'na devredilmiş ve bir yerinde kütüphane,görsel salon,kurs ve sergi salonları,etnografik eserler sergisi olan,çok amaçlı kültürel faaliyetlerin yapılabildiği bir yer halini almıştır. Binanın restorasyonu için çalışmalara başlanılmıştır. Bina Kültür Bakanlığınca taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Kaleköy Kalesi, çeşitli köylerimizdeki kaya mezarları, Yeşilçit köyündeki Meletios Kalesi diğer tarihi kalıntılardan bazılarıdır.

-         Kampçılık: Keyfalan, Sabaçimeni, Meydandüzü, Kızılağaç, Yaylacık, Çukuralan, Taşlıçukur, Muzadere, Yemişen vb. yaylalarda kamp kurulabilir. Bu yaylaların hepsine otomobil ile gidilebilir. Keyfalan, Sarıçimen, Muzadere yaylalarında elektrik vardır. Topçam İlköğretim Okulu ile Yeşilce İlkokul Binası izci kamp merkezi veya gençlik merkezi olarak değerlendirilebilir. Geçtiğimiz yıl Mesudiye Merkez ile Topçam  Belediyesinde Mesudiye Kaymakamlığınca iki dönem olarak Uluslararası Gençlik Kampları düzenlenmiştir. İlçemize gelen çeşitli ülke gençleri hem kamusal işlerde çalışmışlar hem de ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görme imkanı bulmuşlardır.

-           Bitki ve Çiçek İzleme: Yaylacık yaylasında 170 in üzerinde bitki ve çiçek bulunmaktadır. her mevsimde ve her yükseltide farklı çiçek ve bitki örtüsüne sahip olan yaylacılık Doğal Koruma Alanı ilan edilmelidir. Yaylacık dışında kalan diğer yerlerde zengin bitki örtüsü (Flora) bitki ve çiçek izleme tutkunlarına ve araştırmacılara zengin olanaklar sunar.

-           Doğa Yürüyüşü (Trekking) ve Bisiklet: Mesudiye'nin her köyünde ve her yaylasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Önerilen doğa yürüyüşü parkurlarından bazılarını belirtelim: Kümbet Boğazı-Eriçok Zirvesi-Köşe Yaylası, Yukarı Gökçe Köyü-Yöndeliç Tepesi, Muzadere-Çoğman Mağarası, Topçam Beldesi-Sapane Kilisesi-Gölyanı, Üçyol Beldesi- Meydandüzü. Mesudiye Ormanlarında yıllarca orman istilası yapıldığından orman içi yolları bisiklet ve motorlu bisiklet sporları için elverişlidir. Önerilen bisiklet parkurlarından bazıları şunlardır: Yeşilce Beldesi-Çukuralan Kıyıyurt-Zile Yaylası-Kızılağaç-Yaylacık.

-           Kanyon Geçişi ve Rafting: Melet Irmağı, Topçam-Darıcabaşı arasında derin bir vadi içinde kıvrımlar yaparak akmaktadır. Irmağın bu bölümünde, derinliği 7-8 metreye, uzunluğu 40-50 metreye varan göller ve bir şelale bulunmaktadır. Kanyondan geçebilmek için özel donanım ve bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Şelalenin bulunduğu bölge çok sarp ve tehlikelidir. Melet ırmağında yaz aylarında yüzülebilir, ilkbahar aylarında bot ve kanolarla nehir sporları yapılabilir.

-           Mağaracılık:  Topçam ve Çağman Mağaraları 1998 yılında MTA tarafından incelenerek tescilli duruma getirilmiştir. Bu mağaraların bulunduğu bölgede çok sık ormanlar ve vahşi bir doğa bulunmaktadır. Yöremizde başka mağaraların da bulunduğu bilinmektedir.

-           Foto Safari: Mesudiye Sınırları içerisindeki yerleşim yerlerinde yaylalarda ve Melet ırmağı boyunca, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için görüntü avcılığına uygun zengin bir doğa hazinesi vardır. 1999 yılında ilçemize gelen K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ da   gördüğü güzellikleri fotoğraflamaktan kendisini alamamış ve birçok fotoğraf çekmiş idi.

-           Off-Road: Off-Road motor sporları açısından her halde Mesudiye’den daha güzel bir yer bulunamaz. Orman içi köy ve yayla yolları ırmak ve dere yatakları bu tür spor meraklıları için uygun mekanlar sunulmaktadır.

5.Yaylalar:

 Günümüzde Mesudiye yaylaları yönlü kullanımla çok sınırlı yaz mevsiminde hayvanların kolaylıkla beslendiği ve kışlık et ve süt ihtiyacının karşılandığı mekanlar olarak görülmektedir. Mesudiye derneklerinin turistik amaçlara da yönelik çeşitli faaliyetleri neticesinde yazları, yöresel deyimi ile “Yayla Evini Şenlendirmek” için şenlikler de başlatılmıştır. Yaylalarımızı çekici yapan doğal yapılarından çoğunlukla ormanlık alanlarda yer aldığı için öncelikle hayvanın temizliği ve bol oksijenli ortamlar insanın içini ferahlatmaktadır. Yaylalar; üzerlerinde barındırdığı çok çeşitli otsu ve odunsu bitkilerle, doğal ortama uygun malzeme ile yapılan mimari yapıları ile temiz ve buz gibi kaynak sularıyla ve gürültüden uzak sessizliği ile birer cazibe merkezleridir. Mesudiye yoları, yeşilin her tonuyla bezenmiş olan orman ve orman uzantısı örtüleri ile olağan üstü kırsal peyzaj örnekleridir. Ressamlar ve fotoğrafçılar için keşfedilmiş mekanlardır. Bir çulun üzerine uzanıp doyumsuz güzellikler seyretmek mi istiyorsunuz yoksa spor kıyafetlerinizle bir gezinti mi yapmak istiyorsunuz. Buyrun yollarımıza!

 6. Turizm Merkezleri:

İlçemize bağlı Keyfalan Yaylası 17 Şubat 1995 tarih ve 22205 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 94/6345 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Daha sonra Yeşilce-Topçam yolları 11 ocak 1999 tarih ve 23227 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 98/10496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezleri olarak ilan edilmiş ve her iki merkezin sınırları çizilerek harita üzerinde gösterilmiştir. Keyfalan Mevkii Turizm ve Reaksiyon Alanı Planı(1-25.000 ölçek) ile yapılacak ev tipleri Ordu Valiliğince belirlenmiştir. Keyfalan yaylası 3 oba dan oluşan yoğun bir kullanıma sahip olup, gerek yöre halkı ve gerekse yabancı ziyaretçiler tarafından rağbet görmektedir. Keyfalan Yaylası Turizm Merkezi, Iğdır Ormanlarının içerisinde olup Mesudiye Sivas Devlet Karayollarından itibaren 7 km lik bakımlı bir yolla ulaşım sağlanır. Yaylada Orman İşletmesine ait artı bir konaklama tesisi de bulunmaktadır. Yayla yolunu asfaltlama çalışmalarına başlanmıştır.

Yeşilce ve Topçam Yaylaları turizm merkezi, Keyfalan yaylasına göre daha az yapılaşmış ve yeni yeni tanınmaktadır. Gerek Yeşilce gerekse Topçam Beldesinden ulaşılabilir. Yayla  evleri tamamıyla orijinalliklerini korumaktadır. Bu yaylalarımıza kolaylıkla ulaşılmasını sağlamak için Yeşilce-Çambaşı arasında yol çalışmaları devam etmektedir. Her iki turizm merkezi buraya yatırım yapacak girişimcileri beklemektedir.


email Arkadaşınızın maili | print Yazıcı versionu |

small font medium font large font

 
....::: Belediyeler :::....
v Mesudiye
v Yeşilce
v Topçam
v Üçyol
 
....::: Turizm :::....

 
....::: Anket :::....
 
çok iyi
iyi
orta
kötü
yorumsuz
 
....::: Son Konular :::....

 
....::: Saat - Takvim :::....

 
 

 

Copyright © 2006-2007 Meletli web

Bu site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğü ile çözümlenir. 

Tasarım 'Erkan ÇAKMAKCI'