Arkeolojik Değerler
Sep 21,2007 00:00 by admin

Meletios Kalesi :  Mesudiye ilçesi Yeşilçit Köyünde şato kalıntısı denilen bir kale mevcuttur. (C.Texire’de sözü edilmektedir.) İlçenin bilinen en eski yerleşme yeridir. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir

Kiliseler : Mesudiye ilçesi Topçam yaylasında Şaraphane, Mevlana ve Muzadere kiliseleri günümüze dek ulaşan mimari kalıntıları ile hala ayaktadır. Muhtemelen Bizans dönemine ait olan bu kiliselerde pek yaygın olmayan mimari unsurlar kullanılmıştır. Ayrıca ilçe merkezinde de bir kilise bulunmaktadır.

Kale Köyü Kalesi , Mezarları ve Antik Kaya Mezarları:  Kale köyünde Selçuklular döneminden kalma kale, üç kümbet kalıntısı ve iki mezar taşı kalıntısı ile Deliklitaş mevkiinde antik kaya mezarları mevcuttur. Bu kalıntılar 14-15.yy. aittir. Bu mezarlık, bölgenin tarihi açısından son derece önemlidir. Çepni Türklerine ait en güzel vesikalardan biri olan mezar taşları da bulunmaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kaya Mezarları :Konacık Köyünde Yeşilce yolu üzerinde hala eski özelliklerini koruyan kaya mezarları, görülmeye değer eserlerdir. Tek ve çift sütunlu olan yörenin ilginç kaya mezarlarıdır. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Ayrıca Alan Köyünde de antik kaya mezarları mevcuttur.

Arıkmusa Yerleşmesi :  İlçe merkezinin 19 km. doğusunda Arıkmusa Köyünde bulunan antik bir yerleşim alanıdır. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Sulu Mağara : Mesudiye ilçesi Karacaören Köyü Hasan Argası mevkiindedir.

Faldaca Kalesi : Yukarı Gökçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Eriçok Tepesi : İlçenin en yüksek tepelerinden biridir. (2298) Beyağaç Yaylası ile Kızılağaç Yaylası arasındadır. Doğal ve Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.    

Eski Hükümet Konağı : 1908 yılında yapılmış olan bu bina uzun yıllar Hükümet Konağı olarak kullanılmış olup yeni Hükümet Konağının yapımı ile birlikte burası Kültür ve Turizm Bakanlığınca onarılarak Ondukuz Mayıs Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksek Okuluna tahsis edilmiştir.

             İlçe merkezindeki Eski Hükümet Konağı ve Kilise ile birlikte 4 adet evde tescili eski eser olarak ilan edilmiştir.